Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pylová alergie pod drobnohledem

15. 4. 2014

Ač se to zdá neuvěřitelné, znám skupinu lidí, a je poměrně početná, která nemá radost z jara. Nesnáší jaro. Vnímavý čtenář jistě tuší, o koho se jedná: alergici. Pro ně se toto období nese ve znamení kýchání, slzení, obíhání lékáren a drogerií, kde nakoupí zásobu antihistaminik, inhalátorů, kapek a kapesníčků a snaží se co nejméně vycházet ze svých příbytků.

Alergie může v našem těle propuknout prakticky kdykoliv. Nejčastěji se však objevuje od dětství do puberty. Jedná se v podstatě o přehnanou reakci těla na něco, co nám vadí, co nás dráždí – na nějaký alergen. Nejrozšířenější alergické onemocnění je právě sezónní pylová alergie. K nejběžnějším příznakům patří vodnatá rýma, slzení očí, uspaný nos, kýchání a vyrážka. Mezi původce alergií můžeme zařadit především pyly trav, plevelů a dřevin. V tomto časném jarním období se ovzduším nejvíce šíří právě pyly dřevin (olše, dub, bříza, jilm, líska). V dubnu se pak přidají trávy a byliny (pampeliška, hořčice, řepka), které kvetou až do srpna a v létě až na podzim dodávají pyl i plevele. Množství pylu v ovzduší je také výrazně ovlivněno počasím. Sucho a větrno napomáhá šíření pylu a naopak déšť jej snižuje.

Zásadním krokem je zjistit jaký je ten ,,náš“ alergen. Pak už je mnohem snadnější se ho vyvarovat a učinit rázná opatření k tomu, aby nás přestal obtěžovat. Tím samozřejmě nemyslím soustavné zobání antihistaminik, což je bohužel přístup alergikům velice blízký. Je však dobré si uvědomit, že léky proti alergii pouze tlumí alergické projevy, ale samotnou alergii neřeší. Dlouhodobě neřešená alergie s sebou navíc přináší i řadu rizik. Jedním z těch největších je propuknutí astmatu. Ať už alergického, anebo průduškového.

Kdo chce proti alergiím začít aktivně bojovat, měl by bezpodmínečně dodržovat zdravý životní styl, pohybovat se v prostředí čistém (vím, že ve velkých městech je to takřka nemožné, přesto dnes existuje dostatek možností, jak důsledky pobytu ve znečištěném prostředí eliminovat: solné jeskyně, výlety do přírody, bylinné inhalace, očišťování dýchacích cest za pomoci vody s mořskou solí, …). K tomu přidejme ještě pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu (moře je ideál, ale procházky po lese přijdou také vhod – a jak!).

A abych nezapomněla, a možná jsem tím měla začít, jelikož se jedná o to nejpodstatnější: Naučme se žít bez stresu. Vím, že je to pro většinu z nás naprosto nepředstavitelné, zvláště vezmeme-li v potaz, v jak hektické době žijeme, ale přesto je to možné. Všechno jde, když se chce. Jde o to stanovit si mantinely, za něž nikoho nepustíme a za něž nepůjdeme ani my sami, uvědomit si své hodnoty, přestat se hnát za věcmi a zážitky, pro něž jsme se sami nerozhodli, ale které nám vnucuje někdo druhý, a naučit se nemít strach z toho, co bude. Vším tím přicházíme o zdravou energii, která se šíří tělem a utužuje naši imunitu. Věčné obavy o vlastní existenci plodí jen strach, vztek a zlost. A to jsou emoce, které nás ničí. Podle tradiční čínské medicíny mají zejména zlost a vztek patologický dopad na naše játra – jeden z nejmocnějších orgánů, ovlivňujících mimo jiné i vznik alergií. Dávejte si pozor na to, kolikrát vyslovíte, byť jen v duchu, větu: „Na toho/na to jsem alergický.“ Zní to jako pouhá fráze… Jenže naše myšlenky mají neuvěřitelnou sílu. Dřív nebo později přejdou v činy, uskuteční se. Z pouhého pocitu „být na někoho alergický“ se tak brzy může vyklubat skutečná alergie.

Život s alergií nám může usnadnit detoxikace a některé bylinky:

Detoxikaci jater zahájíme LiverDrenem. Je to základní detoxikační orgán sloužící k očištění jaterního okruhu. Spolu s Craniem a Anarelgem tvoří silnou detoxikační trojici. Z bylinek pomůže ostropestřec. Ulevuje od senné rýmy a kopřivky a tlumí záněty. Podpoří detoxikaci jater.

Při dobrém fungování ledvin a slinivky se některé alergie nemusí ani objevit. S posílením těchto orgánů přispěchá na pomoc vřes, penízovka či jalovec. K detoxikaci těchto orgánů metodou MUDr. Josefa Jonáše slouží UrinoDren a VelienDren.

K užitku je také práce na posílení imunity (Joalis Imun). Echinacea prokáže obrovskou službu.

Ke zmírnění dýchacích alergických projevů přispěje málo známá, leč efektivní kúra z měsíčku, černého rybízu, grepu a žampionů. K detoxikaci plicního okruhu slouží preparát Joalis RespiDren a Joalis Pulmo.

Existují také přírodní koupele pro podporu dýchacích cest. Jsou složené z květu dobromysli a lichořeřišnice.

Podstatné je začít s užíváním bylinek ještě před začátkem pylové sezóny a vysadit je, až alergen zmizí.

A ještě jeden dobrý tip: existují speciální proti-pylové sítě do oken, s nimiž můžete bez obav větrat. Možná by stálo za to pošetřit a tuto věc si pořídit, budete mít hned snazší životJ.

Mgr. Monika Klofáčová (s konzultací redakce Joalis)

Ilustrační foto: www.samphotostock.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Preparát Alergen

(Pavel Chumlen, 15. 4. 2014 18:40)

Asi jste měli na mysli Analerg... ;-)

Re: Preparát Alergen

(Joalis, 16. 4. 2014 13:43)

Máte pravdu. Děkujem za upozornění.

 

 

Kontakt

Joalis, s. r. o.

Orlická 9
130 00 Praha 3
Vinohrady

info@joalis.euArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 59630
Měsíc: 434
Den: 8