Projevy atopického ekzému
Zrušte atopický ekzém, přeje si nejedna maminka po mnoho probdělých nocích, kdy místo spánku konejší své škrábající se dítě. Zrušte atopický ekzém, přeje si totéž dítko, již o něco starší, když se dozví, že mu rodiče nesmí koupit psa a že se stále musí něčím mazat. Zrušte atopický ekzém, přeje si mladý člověk, když zjistí, že musí kvůli ekzému změnit své zaměstnání a koníčky.
Proč vzniká atopický ekzém?
Atopický ekzém, někdy nazývaný též atopická dermatitida, endogenní či konstituční ekzém, je chronické svědivé kožní zánětlivé onemocnění, které je způsobeno nejen alergicky, ale i nealergicky. Velkou roli při jeho vzniku hrají také rodinné předpoklady. Alergickou reakci mohou u atopiků spustit jak potraviny, např. ořechy, kořeněná jídla, některé druhy ovoce, vejce, mléčné výrobky, mouka, tak i látky běžné denní potřeby, např. saponáty, vlněné látky, prach, zvířecí srst nebo pyl z rostlin.
Atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním, postihuje až 20 procent dětí školního věku. Pokud jím trpí oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku u dítěte 81 procent, pokud jeden z rodičů, je to 56 procent. Podle současných odhadů trpí v České republice atopickým ekzémem asi desetina obyvatel. Výskyt stoupá vlivem změn domácího, pracovního a obecně životního prostředí i životního stylu.
Jaké jsou příznaky?
Kůže atopiků je velmi suchá, kvůli nedostatku lipidů (ceramidů), které jsou schopny vázat vodu. Příčinou onemocnění je zvýšená propustnost střevní stěny, která je podrážděna alergenem, a ten je dále šířen do organismu. Kůže plní funkci vylučovací, snaží se tedy organismus zbavit těchto nežádoucích látek.
Ekzém má také více stupňů postižení kůže. Nejprve se projevuje jako zarudnutí a zduření kůže – hrubá, „struhadlovitá“ kůže, přes puchýře až po krvavé praskající šupiny. Takto postižená kůže je velmi jemná a svědí. Velkým problémem je poté rozškrábání mokvajících pupínků, protože se jednak zhoršuje hojení, jednak se zvyšuje riziko infekce. K této situaci dochází hlavně u malých dětí, rozškrábání totiž přináší dočasnou úlevu od svědění.
Příznaky se objevují většinou do šesti let života dítěte. Průběh onemocnění se rozděluje do tří fází: forma kojenecká, dětská a forma dospělých.
Kdy se zhoršuje atopický ekzém?
- v podzimních a jarních měsících
- při zánětech horních dýchacích cest
- při chřipkových onemocněních
- při angíně
- při zánětu středního ucha
- při běžné rýmě
- při prořezávání zoubků
- při zvýšené teplotě různého původu
- při zažívacích potížích
- při střevních parazitech
- při porušení stanovené diety
Je možná nějaká prevence?
Vzniku ekzému bohužel nelze moc předcházet, jelikož jde o dědičnou dispozici. Můžeme ovšem určitými opatřeními předcházet jeho vzplanutí:
- vyloučení dráždivých látek
- omezení kontaktu s alergenem
- péče o kůži
Léčba atopického ekzému
Léčba musí být komplexní, musí být zaměřená proti různým patogenetickým faktorům a klinickým projevům, musí zahrnovat poučení pacienta a jeho rodiny o odpovídající životosprávě. Ani tak nejde atopický ekzém zcela vyléčit, lze jej pouze dostat pod kontrolu a v řadě případů dlouhodobě zahojit.
Pokud je odhalena příčina atopického ekzému, je vyhráno. Vyloučením alergenu dojde k ústupu onemocnění do klidové fáze. Při potravinové alergii funguje kůže jako indikátor. Po podráždění organismu alergenem dojde opět k výsevu ekzému.
Kůže atopiků je velmi citlivá a suchá. Je třeba ji vícekrát denně promazávat mastným krémem, např. s obsahem aloe vera. Po zhojení ekzému vždy zůstává suchá kůže jako výraz pozůstatku zánětlivých kožních změn a porušené obranné bariéry v pokožce.
Její rohové vrstvě schází schopnost zadržovat vodu a snadno se v ní tvoří trhlinky. Dochází i ke snížení tvorby potu a mazu. To vysvětluje celoživotní sklon atopiků k obnovování ekzému po styku kůže s mechanickými nebo chemickými dráždícími vlivy, při pobytu v suchém nebo chladném prostředí.
U atopiků se také častěji vyskytuje kopřivka, migréna a ložiskové vypadávání vlasů, tzv. alopecia areata. Ekzém vždy souvisí s chronickou plísňovou infekcí. Plísně nejsou v kůži, ale v lymfatickém systému, jejich toxiny vystupují na povrch a tvoří zánětlivé změny na kůži.
Mária Vlachová, DiS.